Adaptacja najmłodszych

 

 

ABC przedszkolaka- WYPRAWKA  :) :) :)

  1. kapcie- koniecznie na rzepy lub zatrzaski, najlepiej z podeszwą antypoślizgową
  2.  worek z ubraniami  na przebranie w razie małych przygód ;) - spodnie, bluzka z długim i krótkim rękawem, skarpetki, rajstopy, majtki
  3. zestaw do leżakowania: poduszka, śpiwór lub koc i prześcieradło oraz piżama- pościel będzie oddawana do prania raz w tygodniu
  4. wyciągane chusteczki higieniczne  i chusteczki nawilżane
  5. Kubek, pasta i szczoteczka
  6. Kalosze i płaszcz przeciwdeszczowy

Bardzo prosimy o przynoszenie wyprawki w ostatnim tygodniu sierpnia lub na zajęcia adaptacyjne oraz o  podpisanie wszystkich  rzeczy, co na pewno ułatwi nam wszystkim wspólny start :)

TAJEMNICE PRZEDSZKOLNEJ GARDEROBY

Początkujący przedszkolak potrafi założyć najprostsze rzeczy- aby maluchowi było łatwiej, zakładaj mu do przedszkola odzież prostą i wygodną. Małe dziecko ma prawo się pobrudzić- to dobrze, że mały odkrywca chce wszystkiego dotknąć- w ten sposób przecież poznaje świat, dlatego lepiej zakładać takie rzeczy, które można łatwo i często prać. Eleganckie, szykowne sukienki i spodnie zostawmy na inne uroczystości.

UMIEJĘTNOŚCI CENNE DLA MAŁEGO DEBIUTANTA

  • ZGŁASZANIE POTRZEB: Dziecko musi wiedzieć, że w przedszkolu opiekuje się nim Pani i to jej, tak jak mamie w domu, powinno mówić o wszystkich swoich potrzebach i kłopotach.
  • JEDZENIE: Im bardziej dziecko jest samodzielnie przy stole, tym lepiej. Panie pomagają maluchom we wszystkich czynnościach, ale nie są w stanie równocześnie nakarmić całej grupy.
  • UBIERANIE: Dobrze, by debiutujący przedszkolak próbował założyć na siebie cokolwiek. Im będzie umiał więcej, tym mniej będzie się stresował swoją nieporadnością
  • HIGIENA OSOBISTA: Korzystanie z toalety- na początku mogą zdarzać się "awarie", gdy stres jest największy, jednak systematyczny trening czystości na pewno poprawi sytuację dla wygody i komfortu wszystkich. Niestety w związku z pandemią jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z mycia zębów w przedszkolu.

DOBRE RADY:

  • Powiedzmy dziecku, kto i kiedy po nie przyjdzie, zapewnijmy je o naszej miłości i o tym, że na pewno nie zostanie w przedszkolu na noc.
  • pożegnanie powinno być krótkie, im szybciej, tym lepiej, nawet jeśli pojawią się łzy, wśród rówieśników znikną tak samo szybko jak się pojawiły.
  • zaufajmy Paniom pracującym w grupach, one też chcą dla Waszych pociech jak najlepiej :)